Webinar: Η Ατμοσφαιρική Ρύπανση και η Κλιματική Αλλαγή στην Κύπρο: Επιπτώσεις στη Ζωή και την Υγεία μας

Λεπτομέρειες

• Ημερομηνία: Δευτέρα, 11 Οκτωβρίου 2021
  • Ωρα: Αρχίζει: 17:30
  • Χώρος Διεξαγωγής: Η συζήτηση θα μεταδίδεται ζωντανά διαδικτυακά από το GoToMeeting, το κανάλι του Ινστιτούτου Κύπρου στο YouTube και στο Facebook
  • Ομιλητές: Δείτε το πρόγραμμα που ακολουθεί / Various – see below
  • Γλώσσα: Ελληνικά
Το webinar θα διεξαχθεί στα ελληνικά και η συζήτηση θα μεταδίδεται ζωντανά διαδικτυακά στο κοινό. Η συζήτηση θα μεταδίδεται ζωντανά διαδικτυακά από το GoToMeeting, το κανάλι του Ινστιτούτου Κύπρου στο YouTube και στο Facebook. Εικόνες και/ ή ηχογραφήσεις του webinar μπορεί να χρησιμοποιηθούν από το Ινστιτούτο Κύπρου για σκοπούς προβολής, συμπεριλαμβανομένων έντυπων και ηλεκτρονικών μέσων, όπως ιστοσελίδες, Δελτία Τύπου, Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης και live streaming.

Σκοπός

Στο σεμινάριο θα γίνει συζήτηση για την ποιότητα του αέρα και την κλιματική αλλαγή στην Κύπρο και τις επιπτώσεις που έχουν στη ζωή και την υγεία μας.

Το θέμα θα συζητηθεί από αρκετούς επιστήμονες και ερευνητές που συμμετέχουν στα ερευνητικά έργα: AQSERVE – Υπηρεσίες Ποιότητας Αέρα για Καθαρότερη Ατμόσφαιρα στην Κύπρο (Ίδρυμα Έρευνας και Καινοτομίας – Integrated/0916/0016), ACCEPT – Αξιολόγηση των Επιπτώσεων της Κλιματικής Αλλαγής στην Ενεργό Μεταφορά Ρύπανσης (Συγχρηματοδοτούμενο από το Χρηματοδοτικό Μηχανισμό Νορβηγίας), καθώς και EMMECARE –  Κέντρο Αριστείας για το Κλίμα και την Ατμόσφαιρα στην Ανατολική Μεσόγειο και Μέση Ανατολή (Ε.Ε. 856612).

Στο σεμινάριο συμμετέχουν τα πιο κάτω πανεπιστήμια, ερευνητικοί φορείς και μικρομεσαίες επιχειρήσεις από Κύπρο, καθώς και φορείς εξωτερικού:

• Ινστιτούτο Κύπρου
  • Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου
  • Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
  • Τμήμα Επιθεώρησης Εργασίας – Υπουργείο Εργασίας, Πρόνοιας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων
  • Τμήμα Μετεωρολογίας – Υπουργείο Γεωργίας, Αγροτικής Ανάπτυξης και Περιβάλλοντος
  • Τμήμα Περιβάλλοντος – Υπουργείο Γεωργίας, Αγροτικής Ανάπτυξης και Περιβάλλοντος
  • ADDITESS Ltd
  • Σύνδεσμος Ασφάλειας και Υγείας Κύπρου (ΣΑΥΚ)
  • The Max Planck Institute of Chemistry (MPIC)
  • French Alternative Energies and Atomic Energy Commission (CEA)
  • University of Helsinki (UHEL)
  • NILU
  • CITEPA

Έναρξη / Εισαγωγή
17:30 Καλωσόρισμα και Έναρξη Σεμιναρίου Καθ. Μ. Βρεκούσης (ΙΚ), Ν. Μιχαλόπουλος (ΙΚ)
17:35 Αποτελέσματα ΑQ-SERVE
Ποιότητα Αέρα στην Κύπρο και Πηγές Ατμοσφαιρικής Ρύπανσης Α. Νυσαντζή (ΤΕΠΑΚ), Χ. Σαββίδης (ΤΕΕ)
Καινοτόμες Τεχνολογίες Αισθητήρων για το Περιβάλλον Γ. Μπίσκος (CyI), Ν. Κούτρας (ADDITESS)
Ποιότητα Αέρα και Ακραία Καιρικά Φαινόμενα Γ. Γεωργίου (CyI), Φ.Τύμβιος (ΤοΜ)
Επιπτώσεις στη ζωή και την υγεία μας Π. Βογιαζάνος (ΕΠΚ), Γ. Κούστα (ΙΚ)
ACCEPT
18:10 Ενημέρωση για τα επόμενα βήματα Ε. Μπουρτσουκίδης (ΙΚ), Γ. Ζίττης (ΙΚ), Γ. Κούστα (ΙΚ)
18:25 Συζήτηση, Ερωτήσεις και Απαντήσεις
18:35 Κλείσιμο Σεμιναρίου

Ευχαριστίες – Αναγνώριση Χρηματοδότησης

AQ-SERVE

Το Έργο INTEGRATED/0916/0016 συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης και την Κυπριακή Δημοκρατία μέσω του Ιδρύματος Έρευνας και Καινοτομίας.

The project INTEGRATED/0916/0016, is co-financed by the European Regional Development Fund and the Republic of Cyprus through the Research and Innovation Foundation.

acknowledgements aqserve

ACCEPT

Το έργο συγχρηματοδοτείται από τον Χρηματοδοτικό Μηχανισμό της Νορβηγίας (85%) και την Κυπριακή Δημοκρατία (15%) στο πλαίσιο της προγραμματικής περιόδου 2014 – 2021.

The project is co-financed by the Financial Mechanism of Norway (85%) and the Republic of Cyprus (15%) in the framework of the programming period 2014 – 2021

acknowledgements accept

EMME-CARE

Αυτό το έργο έλαβε χρηματοδότηση από το Πρόγραμμα Έρευνας και Καινοτομίας της Ευρωπαϊκής Ένωσης ‘Ορίζοντας 2020’ βάσει του Συμβολαίου Έργου αρ. 856612, καθώς και από  πόρους της Κυβέρνησης της Κυπριακής Δημοκρατίας.

This project has received funding from the European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme under grant agreement No. 856612 and the Cyprus Government.

acknowledgements emmecare

Εταίροι Δικτύων Συνεργασίας Έργων / Beneficiaries